34ASP46T1M1RT
Mfr.Part #
34ASP46T1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Voltage Rating - AC :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Plating :
Gold
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Published :
Body Height :
10.541mm
Termination Type :
Solder Lug
Series :
34A
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Length :
11.43mm
Body Length or Diameter :
16.51mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Breadth :
12.7 mm
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Product Status :
Active
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Actuator Type :
Flatted
Terminal Length :
0.156 inch
Toggle Switches
Length - Termination :
0.156 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage - Rated AC :
20V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
20V
Datasheets
34ASP46T1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"