34ASP46T1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP46T1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Current Rating :
5A
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Subcategory :
Switches
Circuit :
SPDT
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
End Contact Plating :
Silver
Brand :
Grayhill
Features :
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination Color :
Actuator Length :
11.43mm
Terminal Length :
0.156 inch
Insulation Resistance :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Form :
SPDT
Series :
34A
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Type :
Flatted
Termination :
Solder
Voltage Rating - DC :
28V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Type :
Toggle Switches
RoHS :
Details
Center Contact Plating :
Silver
Illumination Voltage (Nominal) :
Switch Action :
Momentary
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
28V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Product Status :
Active
Mounting Style :
Through Hole
Body Height :
10.541 mm
Bushing Thread :
Throw Configuration :
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Contact Resistance :
0.01 mΩ
ECCN Code :
EAR99
Sealing :
Epoxy
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mount :
Panel
Illumination Type :
Non-Illuminated
Operating Temperature :
-30°C~85°C
HTS Code :
Actuator Finish :
Chrome
Illumination Type, Color :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Termination Type :
Solder Lug
Termination Style :
Solder Lug
Illumination :
Non-Illuminated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Base Product Number :
34ASP
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Plating :
Body Breadth :
12.7 mm
Grayhill
Lamp Type :
Min Operating Temperature :
-30°C
Surface Mount :
No
Power Rating :
400 mVA
Mounting Feature :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Contact Current(AC)-Max :
2 A
Electrical Life :
40,000 Cycles
Actuator :
TOGGLE
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Package :
Bulk
Housing Material :
Stainless Steel
Voltage Rating - AC :
125V
Product Category :
Toggle Switches
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Current(DC)-Max :
5 A
Datasheets
34ASP46T1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"