34ASP45B7M1QT
Mfr.Part #
34ASP45B7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Bushing Length :
0.35 inch
Center Contact Plating :
Silver
Series :
34A
Mounting Feature :
Panel Mount
Actuator :
TOGGLE
Terminal Length :
0.156 inch
SPDT
Radiation Hardening :
No
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
10.541mm
Voltage - Rated AC :
125V
Body Breadth :
12.7 mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Lamp Type :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
TOGGLE SWITCH
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mounting Style :
Through Hole
Contact Plating :
Silver
Bushing Type :
Termination Style :
Solder Lug
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Length :
21.32mm
Termination Type :
Solder Lug
Contact Current(AC)-Max :
2A
End Contact Plating :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - AC :
125V
Current Rating :
5A
Actuator Finish :
Chrome
Contact Current(DC)-Max :
5A
Length - Termination :
0.156 inch
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Datasheets
34ASP45B7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"