34ASP45B2M7RT
Mfr.Part #
34ASP45B2M7RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Bushing Thread :
Unthreaded
Voltage - Rated DC :
20V
Non-Illuminated
Contact Material :
COPPER ALLOY
DC Voltage Rating (Max) :
20
Voltage Rating - AC :
20V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Series :
34A
Actuator Length :
21.32mm
Voltage Rating - DC :
20V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Configuration :
ON OFF ON
Body Breadth :
6.858 mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Number of Terminals :
3
Contact Resistance Max :
10(mohm)
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
RoHS :
Details
Dielectric Strength :
1000Vrms
Actuator Color :
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Contact Resistance :
0.01mOhm
Bushing Type :
Unthreaded
Seal Description :
Epoxy
Pole Throw Configuration :
SPDT
Product Height (mm) :
12.7(mm)
Actuator Length (mm) :
Product Category :
Toggle Switches
AC Voltage Rating (Max) :
20
Voltage - Rated AC :
20V
Contact Plating :
Gold
Body Height :
20.32mm
Length - Termination :
0.125 inch
Termination :
PC Pin
Product Depth (mm) :
Illumination Color :
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Brass, Chrome Plated
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Seal Location :
Terminals
Actuator Style :
Round Lever
Terminal Length :
0.125 inch
Bushing Length :
0.35 inch
End Contact Material :
Body Length or Diameter :
12.7mm
PCB Hole Count :
5
Circuit :
Thread Size :
Not Required
Features :
Actuator :
TOGGLE
Termination Style :
PC Pin
Mounting Style :
Through Hole
Product Length (mm) :
6.86(mm)
Datasheets
34ASP45B2M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"