34ASP45B1M1QT
Mfr.Part #
34ASP45B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Stock
67
In Stock :
67
Mounting Type :
Panel Mount
Grayhill
Contact Current(AC)-Max :
2A
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bushing Length :
0.35 inch
Center Contact Plating :
Silver
Actuator Length :
21.32mm
Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-30°C~85°C
End Contact Plating :
Illumination Type, Color :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
HTS Code :
Body Height :
10.541mm
Illumination Color :
Length - Termination :
0.156 inch
Termination Type :
Solder Lug
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Momentary
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Length or Diameter :
16.51mm
Voltage - Rated DC :
28V
Bushing Type :
1/4-40
Termination Style :
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Breadth :
12.7 mm
Bushing Thread :
1/4-40
Voltage - Rated AC :
125V
Series :
34A
Mount :
Panel
Terminal Length :
0.156 inch
RoHS :
Details
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Current Rating :
5A
Lamp Type :
Voltage Rating - DC :
28V
Product Status :
Active
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage Rating - AC :
125V
Radiation Hardening :
Datasheets
34ASP45B1M1QT
Grayhill, Inc. 34ASP45B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"