34ASP43B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP43B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Current Rating :
5A
Power Rating :
400 mVA
Illumination Voltage (Nominal) :
Housing Material :
Stainless Steel
Length - Termination :
0.156 inch
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Switch Action :
Momentary
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Surface Mount :
No
Body Breadth :
12.7 mm
Mount :
Panel
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Mounting Feature :
Panel Mount
Actuator Length :
13.97mm
Grayhill
Illumination Type, Color :
Features :
Brand :
Grayhill
Bushing Length :
0.35 inch
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Illumination Color :
Actuator Type :
Standard Round
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Circuit :
SPDT
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Voltage Rating - AC :
125V
Mounting Style :
Actuator Finish :
Chrome
Electrical Life :
40,000 Cycles
Lamp Type :
Product Category :
Toggle Switches
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sealing :
Epoxy
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
34A
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Published :
Body Height :
10.541mm
Contact Current(AC)-Max :
2A
Reach Compliance Code :
Compliant
Body Length or Diameter :
16.51mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Form :
SPDT
Termination Style :
Solder Lug
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Illumination :
Non-Illuminated
Product Status :
Active
End Contact Plating :
Silver
Subcategory :
Switches
RoHS :
Details
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Terminal Length :
0.156 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Packaging :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
5A
Package :
Bulk
Bushing Type :
Termination :
Solder
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage Rating - DC :
28V
Base Product Number :
34ASP
Contact Plating :
Silver
Center Contact Plating :
Bushing Thread :
Termination Type :
Solder Lug
Product Type :
Toggle Switches
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Datasheets
34ASP43B1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"