34ASP42B4M7RT
Mfr.Part #
34ASP42B4M7RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Details
Max Voltage Rating (AC) :
20V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator Length :
5.08mm
Depth :
32.88mm
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Mounting Style :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Illumination Color :
Terminal Length :
0.125 inch
Bushing Length :
0.28 inch
Termination Type :
Solder
Length :
6.86mm
Body Height :
20.32mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Voltage Rating - DC :
20V
40,000 Cycles
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Voltage Rating - AC :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Bushing Type :
Unthreaded
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Breadth :
6.858 mm
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Bushing Thread :
Unthreaded
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Series :
34A
Contact Plating :
Gold
Datasheets
34ASP42B4M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"