34ASP42B4M7GT
Mfr.Part #
34ASP42B4M7GT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Features :
Body Length or Diameter :
12.7mm
Seal Description :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Style :
Through Hole
Voltage Rating - AC :
125V
Bushing Length :
0.28 inch
SPDT
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Voltage Rating - DC :
28V
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Actuator Length :
5.08mm
EAR99
Radiation Hardening :
No
Number of Terminals :
3
Actuator Length (mm) :
5.08(mm)
Electrical Life :
40,000 Cycles
Thread Size :
Not Required
Switch Configuration :
ON OFF ON
Terminal Length :
0.125 inch
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Strength :
1000Vrms
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Body Breadth :
6.858 mm
Contact Plating :
Gold, Silver
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Product Depth (mm) :
32.88(mm)
Bushing Thread :
Unthreaded
Contact Resistance :
0.01mOhm
Bulk
Product Height (mm) :
Body Height :
20.32mm
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Product Length (mm) :
(ON)-OFF-(ON)
Seal Location :
Terminals
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Series :
34A
1000000000Ohm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Color :
Current Rating :
5A
Lamp Type :
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Grayhill
Length - Termination :
0.125 inch
Published :
Pole Throw Configuration :
End Contact Material :
Voltage - Rated DC :
28V
Bushing Type :
Unthreaded
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Style :
Round Lever
Datasheets
34ASP42B4M7GT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"