34ASP42B3M6RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP42B3M6RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Stock
91
In Stock :
91
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Mount :
Brackets, Panel
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Number of Poles :
1
Actuator Style :
Round Lever
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Stainless Steel
Number of Terminals :
3
Package :
Bulk
Actuator Length (mm) :
6.86(mm)
Base Product Number :
34ASP
Power Rating :
400 mVA
Thread Size :
1/4-40
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Brand :
Grayhill
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Height :
12.7 mm
RoHS :
Details
Bushing Length :
0.28 inch
DC Voltage Rating (Max) :
20
Termination Type :
Solder
Actuator Color :
Chrome
Product Height (mm) :
6.86(mm)
Illumination Type, Color :
Product Status :
Active
Type :
Miniature Toggle Switch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Product Category :
Toggle Switches
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Switch Action :
Momentary
Published :
2011
Voltage Rating - AC :
20V
Mounting Angle :
Right
Switch Function :
Mom-Off-Mom
ECCN Code :
EAR99
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Illumination Voltage (Nominal) :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Product Type :
Toggle Switches
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated DC :
20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
AC Voltage Rating (Max) :
20
Voltage - Rated AC :
20V
Dielectric Strength :
1000Vrms
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Actuator Finish :
Chrome
Illumination Color :
Depth :
27.3mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Series :
34A
Bushing Type :
Threaded
Grayhill
HTS Code :
Sealing :
Epoxy
Switch Configuration :
(ON) OFF (ON)
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Form :
SPDT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Color :
Silver
Surface Mount :
No
IP Rating :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Center Contact Material :
Compliance :
PCB Hole Count :
5
Termination Style :
PC Pin
Electrical Life :
40,000 Cycles
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Ingress Protection :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Features :
Mounting :
PC Mount with Bracket and Threads
Lamp Type :
Voltage Rating - DC :
20V
Actuator Length :
6.86mm
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Circuit :
SPDT
Product Depth (mm) :
27.3(mm)
Actuator :
TOGGLE
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle
Bushing Thread :
Termination :
PC Pin
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Length :
12.7mm
Subcategory :
Switches
Pole Throw Configuration :
Terminal Length :
0.125 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Body Breadth :
6.858 mm
Actuator Type :
Standard Round
Datasheets
34ASP42B3M6RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"