34ASP42B3M1RT
Mfr.Part #
34ASP42B3M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination Style :
Solder Lug
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage - Rated AC :
20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Actuator Length :
6.86mm
Bushing Type :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Bushing Length :
0.28 inch
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage Rating - AC :
20V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator :
TOGGLE
Terminal Length :
0.156 inch
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mount :
Panel
Body Height :
10.541mm
Grayhill
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Voltage Rating - DC :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact Resistance :
0.01mOhm
Published :
Termination Type :
Solder Lug
Voltage - Rated DC :
20V
Lamp Type :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Body Breadth :
12.7 mm
Body Length or Diameter :
16.51mm
Mounting Style :
Through Hole
34ASP
Length - Termination :
0.156 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Series :
34A
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
34ASP42B3M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"