34ASP42B3M1GT
Mfr.Part #
34ASP42B3M1GT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator :
Flatted
Terminal Length :
0.156 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating :
5A
Mount :
Panel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Feature :
Panel Mount
Body Height :
10.541mm
Series :
34A
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
HTS Code :
Termination Style :
Solder Lug
Ingress Protection :
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Length or Diameter :
16.51mm
Voltage Rating - AC :
125V
Body Breadth :
12.7 mm
Bushing Length :
0.28 inch
Termination Type :
Solder Lug
Grayhill
Length - Termination :
0.156 inch
Actuator Length :
6.86mm
Datasheets
34ASP42B3M1GT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"