34ASP41B9M1QT
Mfr.Part #
34ASP41B9M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Voltage (Nominal) :
Depth :
11.81mm
Body Breadth :
12.7 mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Length :
10.41mm
Features :
Max Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Series :
34A
Voltage Rating - DC :
28V
Switches
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Mount :
Panel
Termination Type :
Solder Lug
Illumination Color :
Actuator :
TOGGLE
Center Contact Plating :
Silver
End Contact Plating :
Silver
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage - Rated DC :
28V
Terminal Length :
0.156 inch
Bushing Thread :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Radiation Hardening :
No
Length :
12.7mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Momentary
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Current Rating :
5A
Mounting Feature :
Panel Mount
Body Height :
10.541mm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Style :
Through Hole
Solder
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Plating :
Termination Style :
Solder Lug
Bushing Length :
0.296 inch
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Datasheets
34ASP41B9M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"