34ASP41B2M2RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP41B2M2RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination Style :
PC Pin
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Ingress Protection :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Electrical Life :
40,000 Cycles
Panel Cutout Dimensions :
Illumination :
Non-Illuminated
Sealing :
Epoxy
Voltage Rating - DC :
20V
Illumination Type, Color :
Package :
Bulk
Features :
ECCN Code :
EAR99
Illumination Color :
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Surface Mount :
No
Switch Action :
Momentary
Lamp Type :
Grayhill
Brand :
Grayhill
Product Type :
Toggle Switches
Voltage Rating - AC :
20V
Packaging :
Bulk
Actuator Type :
Standard Round
Series :
34A
Voltage - Rated AC :
20V
Length :
12.7mm
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Illumination Voltage (Nominal) :
Product Category :
Toggle Switches
Bushing Length :
0.35 inch
Base Product Number :
34ASP
Circuit :
SPDT
Voltage - Rated DC :
20V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Power Rating :
400 mVA
Bushing Type :
Unthreaded
Termination Type :
Solder
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Actuator Finish :
Chrome
Max Voltage Rating (DC) :
20V
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Body Height :
10.541mm
Product Status :
Active
Contact Resistance :
0.01mOhm
Published :
Subcategory :
Switches
Contact Form :
SPDT
Termination :
PC Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Length :
10.41mm
Depth :
6.86mm
Terminal Length :
0.25 inch
Body Breadth :
12.7 mm
Actuator :
TOGGLE
Bushing Thread :
Unthreaded
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
End Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Housing Material :
Stainless Steel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Mount :
PC Mount, Through Hole
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Contact Plating :
Gold
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Datasheets
34ASP41B2M2RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"