34ASP41B1M2QT
Mfr.Part #
34ASP41B1M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Voltage - Rated AC :
125V
Housing Material :
Stainless Steel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
RoHS :
Details
Actuator Type :
Standard Round
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Style :
Through Hole
Actuator Length (mm) :
10.41(mm)
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
SPDT
Depth :
6.86mm
Sealing :
Epoxy
Switch Configuration :
ON OFF ON
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Max Current Rating :
5A
Actuator Style :
Round Lever
Number of Terminals :
3
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Product Category :
Toggle Switches
AC Voltage Rating (Max) :
250
Illumination Type, Color :
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Center Contact Plating :
Silver
Circuit :
SPDT
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Finish :
Chrome
Illumination Color :
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Contact Current(DC)-Max :
5A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Electrical Life :
40,000 Cycles
Power Rating :
400 mVA
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Radiation Hardening :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Bushing Type :
Threaded
Momentary
Length :
12.7mm
Termination Type :
EAR99
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Terminal Length :
0.25 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Package :
Bulk
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
End Contact Material :
Current Rating :
5A
Base Product Number :
34ASP
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Body Breadth :
12.7 mm
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Plating :
Silver
Series :
34A
Pole Throw Configuration :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Seal Description :
Epoxy
Ingress Protection :
Current Rating (Max) :
Lamp Type :
Body Orientation :
Straight
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Contact Current(AC)-Max :
2A
Termination :
PC Pin
Illumination Voltage (Nominal) :
Dielectric Strength :
1000Vrms
Product Height (mm) :
Product Length (mm) :
Body Height :
10.541mm
HTS Code :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
DC Voltage Rating (Max) :
28
Termination Style :
PC Pin
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Seal Location :
Terminals
Actuator Length :
10.41mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Thread Size :
Bushing Length :
0.35 inch
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Actuator Color :
Chrome
End Contact Plating :
Grayhill
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mount :
Panel
Datasheets
34ASP41B1M2QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"