34ASP41B1M1RT
Mfr.Part #
34ASP41B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Toggle Switches
Illumination Type :
Voltage Rating - DC :
20V
Contact Current(DC)-Max :
0.02 A
Contact Current(AC)-Max :
0.02 A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-30°C
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - AC :
20V
Voltage Rating (DC) :
20 V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Body Height :
12.06 mm
Actuator Length :
10.41mm
Voltage Rating (AC) :
20 V
Contact Plating :
Gold
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Termination Style :
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Non-Illuminated
Throw Configuration :
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Body Breadth :
12.7 mm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Contact Form :
Series :
34A
Electrical Life :
40,000 Cycles
Depth :
6.86mm