34ASP41B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP41B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Package / Case
125
Datasheet
Download
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Stock
73
In Stock :
73
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Current Rating :
5A
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Actuator Length :
10.41mm
Series :
34A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Subcategory :
Switches
Contact Form :
SPDT
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Current Rating :
5A
ECCN Code :
EAR99
Body Orientation :
Straight
Actuator Style :
Round Lever
Approvals :
UL
Illumination Color :
Contact Plating :
Silver
Switch Action :
Momentary
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Number of Poles :
1
Base Product Number :
34ASP
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Illumination :
Non-Illuminated
Mount :
Panel
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
HTS Code :
Illumination Type :
Illuminated, Non-Illuminated
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-30 °C
Housing Material :
Stainless Steel
Voltage Rating - DC :
28V
Bushing Type :
Threaded
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Voltage Rating - AC :
125V
Termination :
Solder
Voltage - Rated DC :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Product Status :
Active
Product Category :
Toggle Switches
Voltage - Rated AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Material :
Silver
Product Type :
Toggle Switches
Product Height (mm) :
30.22(mm)
Number of Terminals :
3
Actuator Length (mm) :
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Grayhill
Illumination Type, Color :
Mounting :
Panel Mount with Threads
Contact Current(DC)-Max :
5A
Published :
2010
Features :
Thread Size :
1/4-40
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
3
Packaging :
Bulk
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Termination Style :
Solder Lug
DC Voltage Rating (Max) :
28
Ingress Protection :
Contact Resistance :
10MOhm
Lamp Type :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Circuit :
SPDT
Approval Agency :
UL
Termination Type :
Solder
Pole Throw Configuration :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Package / Case :
125
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Current Rating (Max) :
Bushing Thread :
Contact Current(AC)-Max :
5A
Electrical Life :
40,000 Cycles
Package :
Bulk
AC Voltage Rating (Max) :
250
Actuator Type :
Standard Round
Body Breadth :
12.7 mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Brand :
Grayhill
Dielectric Strength :
1000Vrms
Illumination Voltage (Nominal) :
Radiation Hardening :
No
Actuator Color :
Chrome
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator :
TOGGLE
RoHS :
Details
JESD-609 Code :
e4
Voltage Rating (DC) :
28 V
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Surface Mount :
No
Body Height :
12.06 mm
Mounting Style :
Through Hole
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Throw Configuration :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating :
250 V
Switch Configuration :
(ON) OFF (ON)
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Power Rating :
400 mVA
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Voltage Rating (AC) :
125 V
Datasheets
34ASP41B1M1QT
Description:
The Grayhill 34ASP41B1M1QT is a single-pole double-throw (SPDT) toggle switch with a 5A current rating and a 250V voltage rating. It is designed for use in a variety of applications, including industrial, commercial, and residential. The switch is constructed of a durable plastic material and features a black actuator.
Features:
• SPDT toggle switch
• 5A current rating
• 250V voltage rating
• Durable plastic construction
• Black actuator
Applications:
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"