34ASP38T7W1QT
Mfr.Part #
34ASP38T7W1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
34ASP
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Ingress Protection :
Body Height :
10.541mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Current Rating :
5A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Actuator Type :
Standard Round
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Termination Type :
Wire Wrap
Contact Form :
SPDT
Center Contact Plating :
Silver
Bushing Thread :
Mounting Style :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Type, Color :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Length :
17.45mm
Actuator Finish :
Chrome
Bushing Length :
0.448 inch
Power Rating :
400 mVA
Terminal Length :
0.75 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Lamp Type :
Actuator :
TOGGLE
Contact Function :
On-Off-On
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Color :
Series :
34A
On-Off-On
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination :
Wire Wrap
Length - Termination :
0.75 inch
Features :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Voltage - Rated AC :
125V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Plating :
Silver
Sealing :
Epoxy
Product Type :
Toggle Switches
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Active
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Package :
Bulk
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mounting Type :
Panel Mount
Circuit :
SPDT
Surface Mount :
No
Grayhill
End Contact Plating :
RoHS :
Details
Termination Style :
Bushing Type :
Mount :
Panel
Housing Material :
Stainless Steel
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Breadth :
12.7 mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
34ASP38T7W1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"