34ASP38T7V2QT
Mfr.Part #
34ASP38T7V2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Terminal Length :
0.185 inch
Bushing Thread :
Termination Type :
Solder
Illumination Color :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Center Contact Plating :
Silver
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact Plating :
Silver
Termination :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Body Length or Diameter :
15.748mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Actuator Finish :
Chrome
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Termination Style :
PC Pin
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Style :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
125V
Sealing :
Epoxy
Subcategory :
Switches
Contact Current(DC)-Max :
5A
Power Rating :
400 mVA
Ingress Protection :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mount :
Brackets, Panel
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Illumination :
Non-Illuminated
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Resistance :
0.01mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current(AC)-Max :
2A
Published :
Circuit :
SPDT
PCB Hole Count :
7
Surface Mount :
No
Radiation Hardening :
No
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Product Status :
Active
Lamp Type :
Body Breadth :
8.128 mm
Product Category :
Toggle Switches
Contact Form :
Brass, Chrome Plated
RoHS :
Details
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Current Rating :
5A
Length - Termination :
0.185 inch
Series :
34A
Body Height :
11.684mm
Product Type :
Toggle Switches
Actuator :
TOGGLE
Actuator Length :
17.45mm
Brand :
Grayhill
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Type :
Illumination Type, Color :
Contact Function :
On-Off-On
ECCN Code :
EAR99
Bushing Length :
0.448 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Max Voltage Rating (DC) :
28V
End Contact Plating :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated DC :
28V
Base Product Number :
34ASP
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage Rating - DC :
28V
Grayhill
Datasheets
34ASP38T7V2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"