34ASP38T7M3RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP38T7M3RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Body Height :
10.541mm
Sealing :
Epoxy
Mount :
Panel
Product Type :
Toggle Switches
Ingress Protection :
Series :
34A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
Bushing Type :
Circuit :
SPDT
Actuator Length :
17.45mm
Actuator :
TOGGLE
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Rating :
400 mVA
Terminal Length :
0.25 inch
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating - AC :
20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
RoHS :
Details
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Grayhill
Switch Function :
On-Off-On
Body Breadth :
12.7 mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
Through Hole
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage Rating - DC :
20V
Illumination Color :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
20V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Lamp Type :
Product Category :
Toggle Switches
Length - Termination :
0.25 inch
Surface Mount :
No
Published :
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Finish :
Chrome
Illumination :
Non-Illuminated
Voltage - Rated DC :
20V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Termination :
Quick Connect
Body Length or Diameter :
16.51mm
Package :
Bulk
Brand :
Grayhill
Contact Function :
On-Off-On
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Housing Material :
Stainless Steel
Subcategory :
Switches
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Contact Plating :
Features :
Packaging :
Bulk
Bushing Length :
0.448 inch
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
Termination Type :
Quick Connect
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Illumination Type, Color :
Base Product Number :
34ASP
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Electrical Life :
40,000 Cycles
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact Form :
SPDT
Datasheets
34ASP38T7M3RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"