34ASP38T7M2QT
Mfr.Part #
34ASP38T7M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage - Rated AC :
125V
Terminal Length :
0.25 inch
Body Height :
10.541mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
End Contact Plating :
Silver
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Features :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bushing Length :
0.448 inch
Body Length or Diameter :
16.51mm
Bushing Thread :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Illumination Voltage (Nominal) :
Termination Style :
PC Pin
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Length :
17.45mm
Contact Plating :
Silver
Termination :
PC Pin
Series :
34A
Current Rating :
5A
Body Breadth :
12.7 mm
Bushing Type :
RoHS :
Details
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Mount :
Panel
Voltage Rating - DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Length - Termination :
0.25 inch
Center Contact Plating :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Datasheets
34ASP38T7M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"