34ASP38T7M1RT
Mfr.Part #
34ASP38T7M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
RoHS :
Details
Voltage - Rated DC :
20V
Series :
34A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Length - Termination :
0.156 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Breadth :
12.7 mm
Voltage Rating - DC :
20V
Illumination Color :
Termination Type :
Solder Lug
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Brand :
Grayhill
Published :
Voltage - Rated AC :
20V
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Bushing Length :
0.448 inch
Terminal Length :
0.156 inch
Bushing Thread :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Grayhill
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Height :
10.541mm
Voltage Rating - AC :
20V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator Length :
17.45mm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Finish :
Chrome
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mount :
Panel
Toggle Switches
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Datasheets
34ASP38T7M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"