34ASP38T7M1QT
Mfr.Part #
34ASP38T7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Stock
117
In Stock :
117
Product Category :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Termination Style :
Solder Lug
Bushing Thread :
15/32-32
Product Height (mm) :
40.26(mm)
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
DC Voltage Rating (Max) :
28
Actuator Color :
Solder
Min Operating Temperature :
-30 °C
Published :
2011
Actuator Length :
17.45mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Resistance :
10MOhm
Standard Round
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Base/Housing Material :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Current(AC)-Max :
2A
Voltage Rating - AC :
125V
Termination Type :
Solder Lug
AC Voltage Rating (Max) :
250
Circuit :
SPDT
Thread Size :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Switch Configuration :
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Number of Terminals :
3
Package :
Bulk
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Max Voltage Rating (AC) :
250V
ECCN Code :
EAR99
Pole Throw Configuration :
Length - Termination :
0.156 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating (AC) :
125 V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Current Rating :
5A
Power Rating :
400 mVA
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Contact Plating :
Silver
Orientation :
Straight
End Contact Plating :
Silver
Voltage Rating (DC) :
28 V
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Current Rating (Max) :
Bushing Length :
0.448 inch
Bushing Type :
Threaded
Actuator Style :
Round Lever
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Orientation :
Straight
Mount :
Panel
Actuator Length (mm) :
Chrome
Throw Configuration :
Series :
34A
Body Length or Diameter :
16.51mm
Product Type :
Toggle Switches
Illumination Type :
1 (Unlimited)
Dielectric Strength :
1000Vrms
Voltage - Rated DC :
28V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Radiation Hardening :
Body Height :
10.541mm
Mounting :
Panel Mount with Threads
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
End Contact Material :
Max Operating Temperature :
85 °C
Terminal Length :
0.156 inch
Datasheets
34ASP38T7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"