34ASP37T7M2QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP37T7M2QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Bushing Thread :
Actuator :
TOGGLE
Circuit :
SPDT
Lamp Type :
Actuator Length :
12.37mm
Actuator Finish :
Chrome
Body Length or Diameter :
16.51mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Actuator Type :
Standard Round
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Electrical Life :
40,000 Cycles
Package :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage - Rated DC :
28V
Length - Termination :
0.25 inch
Mount :
PC Mount, Panel
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Sealing :
Epoxy
Illumination Type, Color :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated AC :
125V
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
PC Pin
Illumination Type :
Non-Illuminated
Ingress Protection :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Body Breadth :
12.7 mm
Product Status :
Active
Body Height :
10.541mm
Product Category :
Toggle Switches
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Voltage Rating (AC) :
125 V
Illumination :
Non-Illuminated
Mounting Style :
Through Hole
Switch Function :
On-Off-On
Housing Material :
Stainless Steel
Illumination Color :
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Features :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Type :
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating (DC) :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Illumination Voltage (Nominal) :
Voltage Rating - AC :
125V
Current Rating :
5A
ECCN Code :
EAR99
Bushing Length :
0.448 inch
End Contact Plating :
Silver
Termination :
PC Pin
Contact Function :
On-Off-On
Factory Lead Time :
18 Weeks
Radiation Hardening :
No
Terminal Length :
0.25 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Min Operating Temperature :
-30 °C
Max Operating Temperature :
85 °C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
34ASP
Packaging :
Bulk
Contact Current(AC)-Max :
2A
RoHS :
Compliant
Brand :
Grayhill
Series :
34A
Mechanical Life :
40000 cycles
Termination Type :
Solder
Grayhill
Power Rating :
400 mVA
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Plating :
Silver
Product Type :
Toggle Switches
Surface Mount :
No
Subcategory :
Switches
Center Contact Plating :
Contact Form :
SPDT
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Throw Configuration :
Datasheets
34ASP37T7M2QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"