34ASP36T6M2QT
Mfr.Part #
34ASP36T6M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Height :
10.541mm
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Actuator Length :
11.43mm
On-Off-On
Contact Current(DC)-Max :
5A
Termination Style :
PC Pin
Body Length or Diameter :
16.51mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Length - Termination :
0.25 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Illumination Type, Color :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Bushing Type :
Contact Plating :
Silver
Bushing Length :
0.297 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Form :
SPDT
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Illumination :
Non-Illuminated
Published :
Series :
34A
Voltage Rating - AC :
125V
Termination :
PC Pin
Surface Mount :
No
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Illumination Color :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Current Rating :
5A
Brand :
Grayhill
Radiation Hardening :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
End Contact Plating :
Silver
Body Breadth :
12.7 mm
RoHS :
Details
Terminal Length :
0.25 inch
Termination Type :
Solder
Datasheets
34ASP36T6M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"