34ASP36T1M3RT
Mfr.Part #
34ASP36T1M3RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Bushing Type :
Threaded
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Actuator Length :
11.43mm
Termination :
Quick Connect
Number of Terminals :
3
Operating Temp Range :
-30C to 85C
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Lamp Type :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating (DC) :
20 V
Voltage Rating - DC :
20V
Actuator Style :
Round Lever
Body Orientation :
Straight
Seal Location :
Terminals
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating (AC) :
20 V
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Termination Type :
Quick Connect
Thread Size :
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Body Breadth :
12.7 mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Height :
10.541mm
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Sealing :
Epoxy
Actuator Color :
Chrome
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Material :
Illumination Type :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator Length (mm) :
Voltage - Rated AC :
20V
Termination Style :
Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
Toggle Switches
DC Voltage Rating (Max) :
20
1 (Unlimited)
Pole Throw Configuration :
SPDT
Seal Description :
Epoxy
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Lead Free :
Lead Free
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Depth :
6.86mm
Circuit :
Length :
12.7mm
AC Voltage Rating (Max) :
20
Illumination Type, Color :
Dielectric Strength :
1000Vrms
Throw Configuration :
Switch Configuration :
ON OFF ON
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Surface Mount :
No
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Voltage Rating - AC :
20V
Series :
34A
Bushing Thread :
Voltage - Rated DC :
20V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Terminal Length :
0.25 inch
Datasheets
34ASP36T1M3RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"