34ASP36T1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP36T1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Lamp Type :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Length - Termination :
0.156 inch
Sealing :
Epoxy
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
28V
Series :
34A
Package :
Bulk
Illumination Voltage (Nominal) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage Rating (AC) :
125 V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Max Operating Temperature :
85 °C
Actuator Finish :
Chrome
Housing Material :
Stainless Steel
Power Rating :
400 mVA
Contact Plating :
Silver
Illumination Color :
Brand :
Grayhill
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Form :
SPDT
End Contact Plating :
Silver
Center Contact Plating :
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Base Product Number :
34ASP
Actuator Length :
11.43mm
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Function :
On-Off-On
Product Category :
Toggle Switches
Packaging :
Bulk
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Type, Color :
Illumination Type :
Non-Illuminated
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Actuator :
TOGGLE
Subcategory :
Switches
Termination Style :
Solder Lug
Illumination :
Non-Illuminated
Mechanical Life :
40000 cycles
Mounting Style :
Through Hole
Body Breadth :
12.7 mm
Current Rating :
5A
Ingress Protection :
ECCN Code :
EAR99
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Min Operating Temperature :
-30 °C
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage - Rated AC :
125V
Grayhill
Actuator Type :
Flatted
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Termination Type :
Solder Lug
Bushing Thread :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Body Height :
10.541mm
Termination :
Solder
Throw Configuration :
SPDT
RoHS :
Compliant
Voltage Rating (DC) :
28 V
Product Type :
Toggle Switches
Contact Resistance :
0.01mOhm
Circuit :
Switch Function :
On-Off-On
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
Panel
Terminal Length :
0.156 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Datasheets
34ASP36T1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"