34ASP33B4V2QT
Mfr.Part #
34ASP33B4V2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Stock
5
In Stock :
Product Category :
Thread Size :
Not Required
Body Breadth :
8.128 mm
Bushing Length :
0.28 inch
Series :
34A
Voltage - Rated DC :
28V
Base Product Number :
34ASP
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Material :
No
Seal Description :
Epoxy
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Lamp Type :
Switch Configuration :
Illumination Color :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
SPDT
Actuator Length (mm) :
13.97(mm)
Seal Location :
Terminals
Contact Current(AC)-Max :
2A
PCB Hole Count :
7
Termination :
PC Pin
Current Rating (Max) :
5(A)
IP Rating :
Center Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated AC :
125V
Through Hole
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Length - Termination :
0.185 inch
Bulk
Compliance :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Ingress Protection :
Actuator Length :
13.97mm
Product Length (mm) :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Contact Resistance :
0.01mOhm
Power Rating :
400 mVA
DC Voltage Rating (Max) :
28
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Product Depth (mm) :
8.13(mm)
Number of Terminals :
3
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Published :
2011
1000000000Ohm
Pole Throw Configuration :
Actuator Style :
Round Lever
Product Height (mm) :
Terminal Length :
0.185 inch
EAR99
Dielectric Strength :
1000Vrms
Mounting :
PC Mount with Bracket
Current Rating :
5A
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Mount :
Brackets, Through Hole
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage Rating - AC :
125V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
End Contact Material :
COPPER ALLOY
AC Voltage Rating (Max) :
250
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Contact Plating :
Silver
End Contact Plating :
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating - DC :
28V
RoHS :
Details
Body Length or Diameter :
15.748mm
Body Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Switch Function :
Radiation Hardening :
Grayhill
Actuator Color :
Chrome
Mounting Style :
Bracket Mount
Body Height :
11.684mm
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Datasheets
34ASP33B4V2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"