34ASP33B4M7QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP33B4M7QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Voltage - Rated DC :
28V
Max Operating Temperature :
85 °C
Termination :
PC Pin
Grayhill
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
RoHS :
Compliant
Actuator Length :
13.97mm
Contact Plating :
Silver
Termination Type :
Solder
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Product Type :
Toggle Switches
Mounting :
PC Mount with Bracket
Bushing Thread :
Unthreaded
Product Category :
Toggle Switches
Series :
34A
Illumination Color :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Center Contact Plating :
Silver
Contact Form :
SPDT
Body Height :
20.32mm
Illumination :
Non-Illuminated
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Actuator Finish :
Chrome
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
End Contact Plating :
Min Operating Temperature :
-30 °C
Lamp Type :
Length - Termination :
0.125 inch
Circuit :
SPDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
400 mVA
Switch Configuration :
ON OFF ON
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Stainless Steel
Terminal Length :
0.125 inch
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating (DC) :
28 V
Mounting Style :
Through Hole
Surface Mount :
No
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Bushing Type :
Unthreaded
Body Breadth :
6.858 mm
Termination Style :
PC Pin
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Body Length or Diameter :
12.7mm
Voltage Rating - AC :
125V
Base Product Number :
34ASP
Illumination Type, Color :
Subcategory :
Switches
Contact Function :
On-Off-On
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Actuator Type :
Standard Round
Illumination Type :
Non-Illuminated
Brand :
Grayhill
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Pole Throw Configuration :
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
PCB Hole Count :
5
Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator :
TOGGLE
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Panel Cutout Dimensions :
Bushing Length :
0.28 inch
Features :
Published :
End Contact Material :
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Voltage Rating (AC) :
125 V
Sealing :
Epoxy
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Throw Configuration :
Switch Function :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Contact Current(DC)-Max :
5A
Illumination Voltage (Nominal) :
Package :
Bulk
Electrical Life :
40,000 Cycles
Current Rating :
5A
Contact Current(AC)-Max :
2A
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Voltage - Rated AC :
125V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
34ASP33B4M7QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"