34ASP33B4M6RT
Mfr.Part #
34ASP33B4M6RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Bushing Length :
0.28 inch
Termination :
PC Pin
Body Breadth :
6.858 mm
Series :
34A
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator :
TOGGLE
Actuator Length :
13.97mm
Bushing Thread :
Unthreaded
Voltage - Rated DC :
20V
Ingress Protection :
Base/Housing Material :
Epoxy
Length - Termination :
0.125 inch
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Voltage Rating - AC :
20V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Bushing Type :
Unthreaded
Features :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Termination Style :
PC Pin
40,000 Cycles
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Published :
Body Length or Diameter :
12.7mm
Mount :
Brackets, Through Hole
Terminal Length :
0.125 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Voltage Rating - DC :
20V
Contact Plating :
Gold
Body Height :
12.7mm
Switch Configuration :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Brass, Chrome Plated
Mounting :
PC Mount with Bracket
Pole Throw Configuration :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact Material :
Voltage - Rated AC :
20V
Contact Function :
PCB Hole Count :
5
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Datasheets
34ASP33B4M6RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"