34ASP33B1M1RT
Mfr.Part #
34ASP33B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Body Breadth :
12.7 mm
Non-Illuminated
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage - Rated DC :
20V
Bushing Length :
0.35 inch
Actuator Length :
13.97mm
Illumination Type :
Non-Illuminated
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage Rating - AC :
20V
Voltage Rating - DC :
20V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Contact Plating :
Gold
Epoxy
Min Operating Temperature :
-30 °C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Feature :
Panel Mount
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating (AC) :
20 V
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Throw Configuration :
Body Height :
10.541mm
Actuator :
TOGGLE
Mount :
Panel
Termination Type :
Solder Lug
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Length - Termination :
0.156 inch
Max Operating Temperature :
85 °C
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Series :
34A
Voltage - Rated AC :
20V
Terminal Length :
0.156 inch
Voltage Rating (DC) :
20 V
Datasheets
34ASP33B1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"