34ASP33B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP33B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Voltage - Rated DC :
28V
Circuit :
SPDT
RoHS :
Details
Voltage Rating (DC) :
28 V
Body Height :
10.541mm
Termination Type :
Solder Lug
Radiation Hardening :
No
Length :
12.7mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Power Rating :
400 mVA
Min Operating Temperature :
-30 °C
Sealing :
Epoxy
Illumination Type, Color :
Grayhill
Ingress Protection :
Termination :
Solder
Contact Plating :
Silver
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Length :
13.97mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Current Rating :
5A
Depth :
6.86mm
Termination Style :
Solder Lug
Illumination Voltage (Nominal) :
Subcategory :
Switches
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Contact Current(AC)-Max :
2A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Bushing Thread :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Actuator Finish :
Chrome
Factory Lead Time :
18 Weeks
Center Contact Plating :
Silver
Features :
Switch Function :
On-Off-On
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator Type :
Standard Round
ECCN Code :
EAR99
Electrical Life :
40,000 Cycles
Housing Material :
Stainless Steel
Product Status :
Active
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage Rating - AC :
125V
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Bushing Length :
0.35 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Published :
Lamp Type :
Mounting Style :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
Illumination :
Non-Illuminated
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Form :
SPDT
Voltage - Rated AC :
125V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Brand :
Grayhill
Bushing Type :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Mounting Feature :
Panel Mount
Surface Mount :
No
Product Type :
Toggle Switches
Mount :
Panel
Package :
Bulk
Contact Function :
On-Off-On
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Illumination Type :
Non-Illuminated
Contact Current(DC)-Max :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
End Contact Plating :
Voltage Rating (AC) :
125 V
Product Category :
Toggle Switches
Base Product Number :
34ASP
Illumination Color :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Throw Configuration :
Series :
34A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
5A
Actuator :
TOGGLE
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Terminal Length :
0.156 inch
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Datasheets
34ASP33B1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"