34ASP32B6M1QT
Mfr.Part #
34ASP32B6M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Mounting Style :
Through Hole
Features :
Voltage Rating (DC) :
28 V
Mount :
Panel
Grayhill
Center Contact Plating :
Silver
Illumination Type :
Non-Illuminated
RoHS :
Compliant
Voltage Rating - DC :
28V
Product Type :
Toggle Switches
Published :
Throw Configuration :
SPDT
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Panel Mount
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator :
TOGGLE
Length - Termination :
0.156 inch
Bushing Type :
Current Rating :
5A
Body Breadth :
12.7 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Solder Lug
EAR99
Mechanical Life :
Toggle Switches
Contact Function :
On-Off-On
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Form :
SPDT
Power Rating :
400 mVA
Subcategory :
Switches
Contact Plating :
Silver
Contact Current(DC)-Max :
5A
Bushing Length :
0.315 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Max Operating Temperature :
85 °C
Radiation Hardening :
No
TOGGLE SWITCH
Terminal Length :
0.156 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
End Contact Plating :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Surface Mount :
No
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating - AC :
125V
Ingress Protection :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Voltage - Rated AC :
125V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Standard Round
Actuator Finish :
Chrome
Voltage Rating (AC) :
125 V
Series :
34A
Brass, Chrome Plated
Sealing :
Epoxy
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Body Height :
10.541mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Housing Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lamp Type :
Illumination Color :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Current(AC)-Max :
2A
Termination Type :
Solder Lug
Actuator Length :
4.57mm
Base Product Number :
34ASP
Contact Resistance :
0.01mOhm
Datasheets
34ASP32B6M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"