34ASP32B5M1QT
Mfr.Part #
34ASP32B5M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Min Operating Temperature :
-30 °C
Body Length or Diameter :
16.51mm
Center Contact Plating :
Silver
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Type, Color :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Illumination Color :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Product Status :
Active
Throw Configuration :
SPDT
Lamp Type :
Termination Type :
Solder Lug
Current Rating :
5A
Actuator Finish :
Chrome
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - AC :
125V
Body Breadth :
12.7 mm
40,000 Cycles
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Plating :
Silver
Product Category :
Toggle Switches
Contact Function :
On-Off-On
Features :
Bushing Length :
0.296 inch
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage Rating (DC) :
28 V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Radiation Hardening :
No
Bushing Thread :
Actuator :
TOGGLE
Base Product Number :
34ASP
Contact Resistance :
0.01mOhm
Ingress Protection :
Length - Termination :
0.156 inch
Max Operating Temperature :
85 °C
Switch Function :
On-Off-On
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Illumination :
Non-Illuminated
Power Rating :
400 mVA
Grayhill
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Termination :
Solder
Package :
Bulk
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Illumination Type :
Non-Illuminated
Voltage Rating (AC) :
125 V
Subcategory :
Switches
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated AC :
125V
Surface Mount :
No
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Current(DC)-Max :
5A
End Contact Plating :
Series :
34A
Mechanical Life :
Standard Round
Sealing :
Epoxy
Mounting Style :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Actuator Length :
5.08mm
Termination Style :
Solder Lug
Bushing Type :
RoHS :
Compliant
Mount :
Panel
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Body Height :
10.541mm
Contact Form :
Terminal Length :
0.156 inch
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
34ASP32B5M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"