34ASP32B4V2RT
Mfr.Part #
34ASP32B4V2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Body Height :
11.684 mm
Toggle Switches
Contact Function :
On-Off-On
Mount :
Brackets, Through Hole
Voltage Rating - AC :
20V
Actuator Color :
Chrome
Voltage Rating - DC :
20V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base/Housing Material :
Stainless Steel
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
34ASP
Illumination Color :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mounting Type :
Through Hole
DC Voltage Rating (Max) :
20
Termination Type :
Solder
Pole Throw Configuration :
SPDT
RoHS :
Details
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
20V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Length :
0.185 inch
Number of Terminals :
3
ECCN Code :
EAR99
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Sealing :
Epoxy
Body Breadth :
8.128 mm
Seal Description :
Epoxy
Actuator Style :
Round Lever
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Depth :
8.13mm
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Resistance :
10MOhm
Min Operating Temperature :
-30°C
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Illumination Type :
Non-Illuminated
Mounting :
PC Mount with Bracket
Thread Size :
Not Required
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Product Length (mm) :
Product Status :
Active
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Termination :
PC Pins
Features :
Seal Location :
Terminals
Package :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Illumination :
Non-Illuminated
Actuator :
TOGGLE
Mounting Style :
Through Hole
Switch Configuration :
Series :
34A
Contact Form :
SPDT
Bushing Length :
0.28 inch
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Dielectric Strength :
1000Vrms
Termination Style :
PC Pin
Bushing Type :
Unthreaded
Body Length or Diameter :
15.748 mm
Brass, Chrome Plated
Center Contact Material :
Lamp Type :
Voltage - Rated AC :
20V
Throw Configuration :
Actuator Length :
5.08mm
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
Housing Material :
Stainless Steel
Subcategory :
Switches
Body Orientation :
Straight
Product Height (mm) :
Illumination Voltage (Nominal) :
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Length :
16.26mm
Packaging :
Bulk
AC Voltage Rating (Max) :
20
Actuator Type :
Standard Round
Published :
PCB Hole Count :
7
Contact Plating :
Gold
Circuit :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Power Rating :
400 mVA
Bushing Thread :
Unthreaded
Switch Function :
Actuator Finish :
Chrome
Actuator Length (mm) :
5.08(mm)
Product Depth (mm) :
8.13(mm)
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Datasheets
34ASP32B4V2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"