34ASP32B3M2QT
Mfr.Part #
34ASP32B3M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Center Contact Plating :
Silver
Base Product Number :
34ASP
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Plating :
Silver
Published :
Body Height :
10.541mm
Current Rating :
5A
Grayhill
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Length :
6.86mm
Ingress Protection :
Mounting Style :
Through Hole
Body Breadth :
12.7 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Length - Termination :
0.25 inch
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Series :
34A
Bushing Length :
0.28 inch
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Product Category :
Toggle Switches
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage Rating - AC :
125V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Body Length or Diameter :
16.51mm
Bushing Type :
Actuator :
TOGGLE
Terminal Length :
0.25 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated AC :
125V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Current(AC)-Max :
2A
Termination :
PC Pin
Illumination Color :
Mount :
Panel
Datasheets
34ASP32B3M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"