34ASP32B1M1RT
Mfr.Part #
34ASP32B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Bulk
Min Operating Temperature :
-30 °C
Throw Configuration :
SPDT
Contact Plating :
Gold
Illumination Type, Color :
Switch Configuration :
ON OFF ON
Published :
40,000 Cycles
Pole Throw Configuration :
SPDT
Bushing Thread :
Base/Housing Material :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact Form :
Voltage Rating (DC) :
20 V
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage Rating - AC :
20V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
34A
Actuator :
TOGGLE
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Center Contact Material :
Max Operating Temperature :
85 °C
On-Off-On
Mounting :
Panel Mount with Threads
Terminal Length :
0.156 inch
Mount :
Panel
Contact Function :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
RoHS :
Compliant
Illumination Type :
Non-Illuminated
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage Rating (AC) :
20 V
Contact Resistance :
10MOhm
Actuator Length :
5.08mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination Style :
Solder Lug
Bushing Length :
0.35 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Type :
Panel Mount
Depth :
6.86mm
Bushing Type :
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Solder
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
20V
Body Breadth :
12.7 mm
Ingress Protection :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Termination Type :
Solder Lug
Orientation :
Straight
Mounting Style :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
20V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Length :
12.7mm
Voltage - Rated AC :
20V
Body Height :
10.541mm
Datasheets
34ASP32B1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"