34ASP31B5M6RT
Mfr.Part #
34ASP31B5M6RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Mount :
Brackets, Panel
Contact Resistance :
0.01mOhm
Series :
34A
Bushing Thread :
Length - Termination :
0.125 inch
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Lamp Type :
Voltage - Rated DC :
20V
Voltage Rating - AC :
20V
Body Breadth :
6.858 mm
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Mounting Style :
Through Hole
RoHS :
Details
18 Weeks
PCB Hole Count :
5
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Voltage Rating - DC :
20V
Illumination Type, Color :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Body Length or Diameter :
12.7mm
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Rated AC :
20V
Actuator :
TOGGLE
Termination :
PC Pin
Body Height :
12.7mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Bushing Length :
0.296 inch
Actuator Length :
10.41mm
Contact Plating :
Gold
Illumination Color :
Terminal Length :
0.125 inch
Datasheets
34ASP31B5M6RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"