34ASP31B5M1GT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP31B5M1GT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Stock
81
In Stock :
81
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Mounting Feature :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Body Height :
10.541mm
Product Category :
Toggle Switches
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Type :
Non-Illuminated
RoHS :
Compliant
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating :
5A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Bushing Type :
1/4-40
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Type :
Panel Mount
Base Product Number :
34ASP
Voltage - Rated AC :
125V
Brand :
Grayhill
Termination :
Solder
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Surface Mount :
No
Sealing :
Epoxy
Housing Material :
Stainless Steel
Electrical Life :
40,000 Cycles
Termination Style :
Solder Lug
Min Operating Temperature :
-30 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating - DC :
28V
Radiation Hardening :
No
Voltage Rating - AC :
125V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Bushing Thread :
1/4-40
Contact Function :
On-Off-On
Ingress Protection :
Terminal Length :
0.156 inch
Actuator Finish :
Chrome
Length - Termination :
0.156 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Series :
34A
Mounting Style :
Illumination Voltage (Nominal) :
Termination Type :
Solder Lug
Factory Lead Time :
18 Weeks
Grayhill
Illumination Color :
Mechanical Life :
40000 cycles
Bushing Length :
0.296 inch
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
0.01mOhm
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Product Type :
Toggle Switches
Actuator Length :
10.41mm
Actuator Type :
Standard Round
Voltage Rating (AC) :
125 V
Lamp Type :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Contact Plating :
Gold
Mount :
Panel
Contact Form :
SPDT
Subcategory :
Switches
Voltage Rating (DC) :
28 V
Switch Function :
On-Off-On
Illumination :
Non-Illuminated
Features :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Illumination Type, Color :
Actuator :
Flatted
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Rating :
400 mVA
Throw Configuration :
SPDT
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Body Breadth :
12.7 mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Package :
Bulk
Circuit :
Max Operating Temperature :
85 °C
Product Status :
Active
Datasheets
34ASP31B5M1GT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"