34ASP31B2V2RT
Mfr.Part #
34ASP31B2V2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Series :
34A
Actuator Length (mm) :
10.41(mm)
Product Length (mm) :
16.26(mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Seal Location :
Terminals
Illumination Type, Color :
Seal Description :
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
Stainless Steel
Length - Termination :
0.185 inch
AC Voltage Rating (Max) :
20
Panel Cutout Dimensions :
Body Orientation :
Straight
Bushing Length :
0.35 inch
Body Length or Diameter :
15.748mm
Voltage - Rated AC :
20V
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Voltage Rating - AC :
20V
Thread Size :
Not Required
Pole Throw Configuration :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Height :
11.684mm
Product Depth (mm) :
8.13(mm)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Breadth :
8.128 mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Style :
Round Lever
Illumination Color :
Published :
Contact Material :
Contact Resistance :
0.01mOhm
On-Off-On
Actuator Color :
Actuator Length :
10.41mm
Switch Configuration :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Termination Style :
PC Pin
Contact Form :
Number of Terminals :
3
Voltage Rating - DC :
20V
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Grayhill
PCB Hole Count :
7
Features :
Mount :
Brackets, Through Hole
DC Voltage Rating (Max) :
20
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Grayhill
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Terminal Length :
0.185 inch
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Termination :
PC Pin
Dielectric Strength :
1000Vrms
Product Height (mm) :
Mounting Type :
Through Hole
Toggle Switches
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Datasheets
34ASP31B2V2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"