34ASP31B2M7RT
Mfr.Part #
34ASP31B2M7RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Max Voltage Rating (DC) :
20V
PCB Hole Count :
5
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Terminal Length :
0.125 inch
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Compliance :
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated AC :
20V
Body Breadth :
6.858 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Panel Cutout Dimensions :
IP Rating :
Actuator Length :
10.41mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Length or Diameter :
12.7mm
Termination :
PC Pin
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator :
TOGGLE
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Form :
SPDT
Length - Termination :
0.125 inch
Voltage Rating - DC :
20V
Toggle Switches
Published :
Bushing Length :
0.35 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - AC :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Series :
34A
Termination Style :
PC Pin
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Height :
20.32mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle, Vertical
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Lamp Type :
Voltage - Rated DC :
20V
Datasheets
34ASP31B2M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"