34ASP31B2M2RT
Mfr.Part #
34ASP31B2M2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Contact Plating :
Gold
Bushing Length :
0.35 inch
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mounting Style :
Through Hole
Mount :
PC Mount, Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Series :
34A
Actuator Length :
10.41mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Toggle Switches
Termination :
PC Pin
Voltage Rating - DC :
20V
Illumination Type, Color :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Terminal Length :
0.25 inch
On-Off-On
Published :
Voltage Rating - AC :
20V
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Depth :
6.86mm
Voltage - Rated DC :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Height :
10.541mm
Mounting Type :
Through Hole
Product Type :
Toggle Switches
Length :
12.7mm
Body Breadth :
12.7 mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Datasheets
34ASP31B2M2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"