34ASP31B2M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP31B2M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Surface Mount :
No
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Product Type :
Toggle Switches
Mounting Feature :
Panel Mount
Terminal Length :
0.156 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Length or Diameter :
16.51mm
Product Status :
Active
Current Rating :
5A
Termination Type :
Solder Lug
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator :
TOGGLE
Circuit :
SPDT
Bushing Thread :
Unthreaded
Contact Form :
SPDT
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Illumination Voltage (Nominal) :
Body Height :
10.541mm
Package :
Bulk
Mounting Type :
Lamp Type :
Bushing Type :
Unthreaded
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination Color :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Plating :
Silver
Termination Style :
Solder Lug
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Ingress Protection :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact Function :
On-Off-On
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating - AC :
125V
End Contact Plating :
Silver
Bushing Length :
0.35 inch
Mounting Style :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Illumination :
Non-Illuminated
ECCN Code :
EAR99
Features :
Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Finish :
Chrome
Product Category :
Toggle Switches
Contact Resistance :
0.01mOhm
Switch Function :
On-Off-On
Power Rating :
400 mVA
Base Product Number :
34ASP
Mount :
Solder
Series :
34A
Grayhill
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
28V
Illumination Type, Color :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS :
Details
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Panel Cutout Dimensions :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Center Contact Plating :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Actuator Length :
10.41mm
Length - Termination :
0.156 inch
Sealing :
Epoxy
Brand :
Grayhill
Subcategory :
Switches
Actuator Type :
Standard Round
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Datasheets
34ASP31B2M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"