34ASP31B1M2QT
Mfr.Part #
34ASP31B1M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Actuator Length :
10.41mm
TOGGLE SWITCH
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Bushing Type :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Illumination Color :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact Function :
On-Off-On
Product Type :
Toggle Switches
REACH SVHC :
Unknown
Body Breadth :
12.7 mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Switch Function :
On-Off-On
Mounting Style :
Through Hole
Sealing :
Epoxy
SPDT
Housing Material :
Stainless Steel
Current Rating :
5A
Contact Plating :
Silver
Terminal Length :
0.25 inch
Bushing Length :
0.35 inch
Product Status :
Active
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Lamp Type :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Switches
Actuator Finish :
Chrome
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Compliant
Length - Termination :
0.25 inch
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mount :
Panel
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Illumination Voltage (Nominal) :
Series :
34A
Body Height :
10.541mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
End Contact Plating :
Silver
Termination :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Center Contact Plating :
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Grayhill
Actuator :
TOGGLE
Contact Current Rating :
5A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Termination Style :
PC Pin
Body Length or Diameter :
16.51mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Datasheets
34ASP31B1M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"