34ASP31B1M1RT
Mfr.Part #
34ASP31B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Features :
Mounting :
Panel Mount with Threads
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Body Length or Diameter :
16.51mm
Switch Configuration :
ON OFF ON
Bushing Thread :
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Style :
Through Hole
Switch Action :
LATCHED
Illumination Type, Color :
Pbfree Code :
yes
Circuit :
SPDT
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Mount :
Panel
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating - DC :
20V
Body Height :
12.06mm
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Switch Function :
On-Off-On
Operating Temperature :
-30°C~85°C
HTS Code :
Series :
34A
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
Voltage Rating - AC :
20V
Actuator :
TOGGLE
Termination Style :
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Actuator Length :
10.41mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pole Throw Configuration :
SPDT
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
TOGGLE SWITCH
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
RoHS :
Details
Body Breadth :
12.7 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Voltage - Rated AC :
20V
Datasheets
34ASP31B1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"