34ASP31B1M1QT
Mfr.Part #
34ASP31B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Stock
11
In Stock :
11
Product Category :
Contact Current Rating :
5A
Product Type :
Toggle Switches
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Illumination Type :
Illuminated, Non-Illuminated
Actuator Length (mm) :
10.41(mm)
Body Breadth :
12.7 mm
Compliant
Mounting :
Panel Mount with Threads
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Product Height (mm) :
30.22(mm)
Contact Resistance :
10MOhm
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Non-Illuminated
Radiation Hardening :
No
Mount :
Panel
Features :
Depth :
6.86mm
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Insulation Resistance :
1GOhm
Actuator Length :
10.41mm
Series :
34A
Voltage - Rated AC :
125V
Number of Poles :
1
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Orientation :
Straight
Published :
2006
HTS Code :
RoHS :
Details
Voltage - Rated DC :
28V
Body Orientation :
Straight
AC Voltage Rating (Max) :
250
Contact Material :
Silver
Thread Size :
1/4-40
Voltage Rating - DC :
28V
Illumination Voltage (Nominal) :
Switch Action :
LATCHED
Approval Agency :
UL
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
REACH SVHC :
No SVHC
Subcategory :
Switches
Pbfree Code :
yes
Max Current Rating :
5A
Switch Function :
On-Off-On
Operating Temp Range :
-30C to 85C
DC Voltage Rating (Max) :
28
Length :
12.7mm
Actuator Color :
Chrome
Actuator Style :
Round Lever
Voltage Rating - AC :
125V
Dielectric Strength :
1000Vrms
Solder
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Lamp Type :
Body Height :
12.06 mm
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Contact Plating :
Silver
Actuator Type :
Standard Round
Current Rating (Max) :
Current Rating :
5A
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Pole Throw Configuration :
Termination Style :
Solder Lug
Bushing Type :
Threaded
Switch Configuration :
ON OFF ON
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Current(AC)-Max :
5A
Bushing Thread :
Number of Terminals :
3
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Datasheets
34ASP31B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"