34ASP28T7M2QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP28T7M2QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Brand :
Grayhill
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Illumination Type, Color :
Body Breadth :
12.7 mm
Circuit :
SPDT
Mount :
PC Mount, Panel
Contact Current(AC)-Max :
2A
Throw Configuration :
SPDT
Ingress Protection :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage - Rated AC :
125V
Features :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Bushing Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Finish :
Chrome
Product Category :
Toggle Switches
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Package :
Bulk
Radiation Hardening :
No
End Contact Plating :
Silver
Power Rating :
400 mVA
Termination Type :
Solder
Actuator :
TOGGLE
Contact Function :
ON-(ON)
Series :
34A
Mounting Style :
Through Hole
Contact Form :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Lamp Type :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Illumination Type :
Non-Illuminated
Product Type :
Toggle Switches
Contact Resistance :
0.01mOhm
Terminal Length :
0.25 inch
Voltage Rating (AC) :
125 V
Switch Action :
Momentary
Illumination Voltage (Nominal) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
HTS Code :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Type :
Standard Round
Housing Material :
Stainless Steel
Center Contact Plating :
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Bushing Length :
0.448 inch
Actuator Length :
17.45mm
Product Status :
Active
Contact Current(DC)-Max :
5A
Body Height :
10.541mm
RoHS :
Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Subcategory :
Switches
Packaging :
Bulk
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Switch Function :
On-Mom
Length - Termination :
0.25 inch
Min Operating Temperature :
-30 °C
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
85 °C
Grayhill
Bushing Thread :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Voltage Rating - AC :
125V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Illumination :
Non-Illuminated
Base Product Number :
34ASP
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Illumination Color :
Termination Style :
PC Pin
Sealing :
Epoxy
Termination :
PC Pin
Current Rating :
5A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mechanical Life :
40000 cycles
Datasheets
34ASP28T7M2QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"