34ASP28T7M1QT
Mfr.Part #
34ASP28T7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Stock
60
In Stock :
60
Product Category :
Orientation :
Straight
Length - Termination :
0.156 inch
Sealing :
Epoxy
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Product Height (mm) :
40.26(mm)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Operating Temperature Max Deg. C :
Bushing Thread :
15/32-32
Series :
34A
Voltage Rating - AC :
125V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mounting Feature :
Panel Mount
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage Rating - DC :
28V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Radiation Hardening :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Base Product Number :
34ASP
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Bushing Type :
Threaded
Brass, Chrome Plated
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Mounting Type :
Panel Mount
DC Voltage Rating (Max) :
28
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting :
Panel Mount with Threads
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Switch Configuration :
ON None ON
Bushing Length :
0.448 inch
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Body Height :
10.541mm
Lamp Type :
Contact Plating :
Silver
Actuator Length :
17.45mm
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Body Breadth :
12.7 mm
Terminal Length :
0.156 inch
AC Voltage Rating (Max) :
250
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Actuator Style :
Round Lever
Current Rating :
5A
Switch Action :
Momentary
Actuator Length (mm) :
Voltage - Rated AC :
125V
Thread Size :
15/32-32
Actuator Color :
Chrome
End Contact Plating :
Silver
Actuator Type :
Standard Round
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Body Orientation :
Straight
Termination Style :
Solder Lug
Pole Throw Configuration :
Contact Current(AC)-Max :
2A
18 Weeks
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Non-Illuminated
Current Rating (Max) :
Voltage - Rated DC :
28V
Chrome
Number of Terminals :
3
Mount :
Panel
Dielectric Strength :
1000Vrms
Termination Type :
Solder Lug
Power Rating :
400 mVA
Contact Material :
Published :
RoHS :
Details
Datasheets
34ASP28T7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"