34ASP27T7M2QT
Mfr.Part #
34ASP27T7M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Series :
34A
Mounting Style :
Panel Mount
Contact Plating :
Silver
Center Contact Plating :
Silver
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Voltage Rating (AC) :
125 V
Termination :
PC Pin
End Contact Plating :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating - DC :
28V
Features :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bushing Length :
0.448 inch
Min Operating Temperature :
-30 °C
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Length - Termination :
0.25 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Bushing Thread :
Terminal Length :
0.25 inch
Mount :
PC Mount, Panel
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage - Rated AC :
125V
Mechanical Life :
40000 cycles
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Actuator Length :
12.37mm
Illumination Type :
Non-Illuminated
Throw Configuration :
Illumination Color :
Termination Style :
PC Pin
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Current Rating :
5A
Voltage - Rated DC :
28V
Solder
Contact Current(AC)-Max :
2A
Lamp Type :
Radiation Hardening :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
5A
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage Rating (DC) :
28 V
Body Breadth :
12.7 mm
Body Height :
10.541mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Datasheets
34ASP27T7M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"