34ASP23B4M7RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP23B4M7RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Housing Material :
Stainless Steel
Termination :
PC Pin
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Switch Action :
Momentary
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Contact Form :
SPDT
Power Rating :
400 mVA
Panel Cutout Dimensions :
Base Product Number :
34ASP
Terminal Length :
0.125 inch
Voltage Rating - AC :
20V
Thread Size :
Not Required
HTS Code :
Switch Function :
On-Mom
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Length (mm) :
6.86(mm)
Contact Resistance :
0.01mOhm
DC Voltage Rating (Max) :
20
Illumination Color :
Features :
Bushing Type :
Unthreaded
Actuator Length :
13.97mm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Seal Description :
Epoxy
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pole Throw Configuration :
SPDT
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Brand :
Grayhill
Product Category :
Toggle Switches
ECCN Code :
EAR99
Circuit :
Termination Style :
PC Pin
Illumination Type, Color :
Actuator Length (mm) :
13.97(mm)
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sealing :
Epoxy
Packaging :
Bulk
Product Type :
Toggle Switches
Actuator Finish :
Chrome
Product Depth (mm) :
Voltage - Rated AC :
20V
Actuator Color :
Chrome
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
PCB Hole Count :
5
Actuator Style :
Round Lever
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator Type :
Standard Round
Illumination :
Non-Illuminated
Number of Terminals :
3
Termination Type :
Solder
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator :
TOGGLE
RoHS :
Details
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Body Breadth :
6.858 mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Style :
Through Hole
Electrical Life :
40,000 Cycles
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Surface Mount :
No
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Center Contact Material :
Grayhill
Ingress Protection :
Length :
6.86mm
Voltage Rating - DC :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Seal Location :
Terminals
Switch Configuration :
ON None ON
Contact Plating :
Gold
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Dielectric Strength :
1000Vrms
Body Height :
20.32mm
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Subcategory :
Switches
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Function :
ON-(ON)
Bushing Thread :
Unthreaded
Published :
Bushing Length :
0.28 inch
Series :
34A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Lamp Type :
Illumination Voltage (Nominal) :
Product Height (mm) :
12.7(mm)
Package :
Bulk
AC Voltage Rating (Max) :
20
Datasheets
34ASP23B4M7RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"