34ASP23B1M1QT
Mfr.Part #
34ASP23B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Body Breadth :
12.7 mm
Voltage - Rated AC :
125V
RoHS Compliant
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage - Rated DC :
28V
Switch Function :
On-Mom
Length :
12.7mm
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Terminal Length :
0.156 inch
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Thread Size :
Body Orientation :
Straight
Actuator Length (mm) :
13.97(mm)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Max) :
5(A)
Max Current Rating :
5A
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
DC Voltage Rating (Max) :
28
Termination Style :
Solder Lug
Contact Resistance :
0.01mOhm
Grayhill
Depth :
6.86mm
Mounting Type :
Panel Mount
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Voltage Rating - DC :
28V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Bushing Length :
0.35 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Termination Type :
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Bushing Type :
Threaded
AC Voltage Rating (Max) :
250
Current Rating :
5A
Bushing Thread :
Center Contact Plating :
Silver
Mounting Style :
Through Hole
Mount :
Panel
Actuator Length :
13.97mm
Series :
34A
Body Height :
10.541mm
Contact Plating :
Silver
End Contact Plating :
HTS Code :
18 Weeks
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact Current(AC)-Max :
2A
Mounting Feature :
Panel Mount
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (AC) :
250V
RoHS :
Details
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Datasheets
34ASP23B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"